O Bir Stil İkonu: Karşınızda Audrey Hepburn! - Güneş Tulga

blog

Son yazılarım
O Bir Stil İkonu: Karşınızda Audrey Hepburn!

O Bir Stil İkonu: Karşınızda Audrey Hepburn!

06.04.2015.

Zihinleri tazeleyen, yararlı fikirler ve estetik tavsiyeler dünyasına hoş geldiniz. Geçenlerde estetik tasarımların hayatı kolaylaştırıp, kullanıcısı hakkında dış dünyaya türlü mesajlar verdiğinden bahsetmiştim. İşte bu mesajlar topluluğu, bizim dışarıdan algılanış biçimimizi belirliyor. Genlerden geçen fiziksel özellikler fazla değişmez. Yürüyüş, oturuş, duruş biçimi de, eğitimle oluşur. Lakin giyiniş biçimimiz, kişisel seçimimizdir ve bunu değiştirebiliriz. Giyinmenin evrensel kuralları vardır. Bazıları katı, bazıları daha esnektir. İyi bir imaj elde etmek istiyorsak; bu kurallar hakkında bilgi sahibi olmak ve iyi örnekler görmek faydalıdır. Ve işte karşınızda dünyada gelmiş geçmiş en büyük stil ikonlarından biri olarak kabul edilen Audrey Hepburn!

Balıkçı yakalar, trençkot, şapka ve şık el çantaları!
Stili ile özleştirilen başlıca moda tasarımcısı Hubert Givenchy, pek çok filminin kostümlerini de hazırlayan isimdir. Audrey Hepburn’un inanılmaz tarzı, dünya üzerindeki pek çok kadına ilham vermeye devam ediyor. Sadeliği, hem erkeksi havalı giysileri ve hemde farklı dişiliği ile günümüz moda tasarımcıları tarafından da halen sıklıkla tercih ediliyor.

“Tifanny’de kahvaltı” filminde giydiği siyah elbise ve ona eşlik eden uzun eldivenleri ile hafızalara kazındı. Vee stil ikonu olmanın şartı orijinallik özelliğiyle; moda tarihindeki yerini fazlası ile hak etti.

Kapri pantolon!
Audrey Hepburn filmlerinde canlandırdığı karakterler ile pek çok trend yarattı. Sabrina ve Funny Face gibi filmlerle kapri pantolonları popüler hale getirdi. Bugün halen kadın gardroplarının olmazsa olmazlarından birisi de “Kapri pantalonlar”dır. Ayak bileğinin biraz üstü, diz kapağının hemen altında biten paça boyu ile renk renk kapriler kesinlikle “Hepburn” stili!

Babet ayakabının ismi bale terminolojisinden geliyor. Balerinlerin giyidiği ve ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya “point” deniyor. Audrey Hepburn aslında hep balerin olmak istemiş, bale eğitimi görmüş. Lakin 1,80 boyla mecburen oyunculuk kariyerine yönelmiş. “My Fair Lady” filmindeki rolü için Salvatore Ferragamo’ ya babet ayakkabıyı tasarlatmış vee babet fırtınası başlamış. Günümüzde halen rahatına düşkün kadınların olmazsa olmazları arasında.

O, hep sadelikten yanaydı. Uzun, ince fiziğini vurgulayacak sade kalıplı giysiler severdi. Çocuksu, masum ve zarif görüntüsü ile siyah küçük elbiseye farklı bir yorum getirdi. İdeal bel ölçüsü ile her kadının gardrobunun olmazsa olmazı ” küçük siyah elbise” nin Audrey Hepburn adı ile anılmasını sağladı. Dünyanın dört bir yanında kadınlar halen kokteyl, gala, resmi ve özel davetler için bu kostümü tercih ediyorsa, bu o’un sade ve özel stil anlayışın eseri. Burdaki en önemli şifre: Sadelik!

Author: